94435
 • DEVLET DESTEKLİ GÖZLÜK ALIMI


  SGK’dan nasıl ve kaç senede bir faydalanabilirim ?

  Sosyal güvenceli hastalar; SGK anlaşmalı özel , vakıf ve devlet hastanelerinden muayne olarak alacakları reçeteler ile müessesemize müracaat ederek faydalanabilirler.

  Çerçeve için : Tek kural hastanın (reçete sahibinin) son Üç sene içerisinde çerçeve hakkından faydalanmamış olması gerekir.

  Cam için: İki kural vardır. Birincisi, çerçevede  olduğu gibi üç sene içerisinde alınmamış olması kuralı aranır. Eğer üç sene içerisinde cam hakkından faydalanılmış ise ikinci kurala bakılır.

  İkincisi; sistemde kayıtlı en son faydalanılmış hakkımızdaki numaralar ile mevcut güncel reçetemizde yazılı olan numaralar arasında en az 0,50 miktar değişme olması gereklidir.

  Bu durumların sağlanması halinden birbirinden bağımsız olarak çerçeve için 40 TL gibi bir miktar, camlar için toplam numarasına göre değişken olmak kaydı ile 10TL – 20TL aralığında bir miktar ödenek doğacaktır. Bu miktarlar bir gözlük için geçerlidir reçetenizde eğer kırk yaş civarı görülen presbiyopi (yakın) gözlüğü de varsa ödenek iki katına çıkacaktır.

  Sosyal güvence sistemi sanılanın aksine maalesef gözlükçülere mal emtia olarak bizlere bir çerçeve yada bir cam göndermemektedir, yalnızca bu ihtiyaçlar için kullanılabilecek ödenek vermektedir.

  —————————————————————————————————————————————————————-

  Ne Kadara Maalolur ?

  Çerçeveler İçin ;

  Örneğin bir optik müessesesinde bulunan en ekonomik çerçeve 100 TL ise, 100TL – 40TL = 60TL gibi bir fark ödenmesi gerekeceği gibi 900TL – 40TL = 860TL gibi bir çerçeve farkı da çıkabilecektir

  Mağazamızda SGK çerçeve ödeneği olan 40TL lik çerçeve ödeneğine denk düşecek pek çok şık kullanışlı çerçeveler mevcuttur. Kısacası hastalarımızın mağazamızdan çerçevesi için ek ücret ödemeden bir çerçeve alabilmeniz mümkündür .

   

  Camlar İçin;

  Camlar için maalesef cam ödeneği numarasına göre değişmekle beraber 10 TL ile 20 TL aralığında değişen ödenekler ideal camınız için yeterli değildir. Mevcut camlarımız içerisinde en ekonomik cam kırılmaya karşı dirençli organik camlar olup fiyatı 40 TL dir. Dolayısı ile 40TL – 10TL = 30 TL gibi bir cam farkı çıkmaktadır.

  Bahsettiğimiz hesaplamalara göre mağazamızdan sigorta hakkınızdan faydalanarak cam + çerçevenizi 30 TL gibi bir fark ödeyerek alabilmeniz mümkündür. Bu açıklamada minimum tutar üzerinden gidilmiştir.

  Özellikle cam hususunda önem arz eden yapılması gereken doktorunuzun da tavsiyesi üzerine pek çok farklı ihtiyaçları karşılayan özelliklerde camlar mevcuttur. Bu gibi durumlarda cam için ödenmesi gereken fark ücreti değişebilecektir.

   

  Sigorta Hakkınızın olup olmadığını Ekin Optikten yada 0554 849 50 51 den bize ulaşara TC Kimlik numaranız ile sorgulayıp öğrenebileceğiniz gibi, Kendi e-devlet hesabınızdan SGK sekmesinden de öğrenebilirsiniz.

  Saygılarımla

  Onur Kınacı


X